26 Mart 2008 Çarşamba

Mart ayı İzmirde Azerbaycanlıların etkinlik ayı oldu

6 Mart 2008 günü, Azerbaycanda faaliyet gösteren "NUR" cemiyeti, İzmir Azerbaycan Kültür Evi ve İzmirde okuyan Azerbaycanlı öğrencilerin temsilcisi Cavit Aliyev'in ortaklaşa organize ettiği Nezaket Teymurova Konseri yapıldı. Ünlü Azerbaycanlı Mugam Sanatçısı ve arkadaşları, İzmir'de doyumsuz bir Mugam Gecesi yaşattılar

17-23 Mart Tarihleri arasında gerçekleşen 7 ayrı etkinlikle, 1. Azerbaycan Novruz Festivali yapıldı.
Azerbaycan Kültür Merkezinin organize ettiği festivalin, 1. günü MUGAM Gecesi yapıldı, Elşad Memmedov, İlahe İbadova, Arif Azertürk ve İkram Manofov'un katıldığı gecede İzmirli Azerbaycanlılar güzel bir Mugam Gecesi geçirdiler. Etkinliğe, Azerbaycanın İstanbul Başkonsolosu Sayyad ARAN Bey'de katıldı.
2. gün Elgül Guluyev ve Tar-Piyano denletisi gerçekleşti. Tar sanatçısı Arif Azertürk ve Piyanı sanatçısı Terane Abbasova'nın katıldığı etkinlikte, sanatçılar, çağdaş Azerbaycan bestekarlarının en güzel seslerini seslendirdiler
3. gün, Azerbaycan şiir gecesi gerçekleşti.
4. gün, Azerbaycan Halk Dansları ve TOY Müzik topluluğunun konseri yapıldı.
5. gün, Geleksel Bayram yemeği, Konak Life Resorantta yapıldı.
6. gün, Türkiyede yaşayan en güzel Garmon Çalanların bir araya geldiği, Garmon Çalanlar Şöleni yapıldı.
7. gün Festivalin Final gecesi gerçekleşti. Final'de Cavit Tebrizli, Arif Manaflı, Arif Azertürk, Grup Laçın, TOY Müzik grubu, 60. yıl Anadolu Lisesi, Azerbaycan Halk Dansları Topluluğu katıldı.
Festivalle ilgili daha geniş bilgi
http://azerbaycannovruzfestivali.blogspot.com/ adresinde görülebilir

Bu etkinlikler dışında Novruz Bayramında 3 etkinlik daha gerçekleşti.
1. si 20 Mart günü, Azerbaycan öğrenci arkadaşlar, Fatih Kolejinde bir toplantı yaptılar.
2. ve 3. etkinlik ise 22 Mart tarihinde gerçekleşti. Güney Azerbaycanlı dostlarımız ayrı yerde, Iğdırlılar derneğinden dostlarımız da ayrı yerdi iki ayrı yemekli toplantı gerçekleştirdiler.
Toplam 11 etkinliğin gerçekleştiği mart ayı, İzmir'de yaşayan Azerbaycanlılar açısından bereketli bir ay oldu. (Kültürel Etkinlikler anlamında)

Hiç yorum yok: