16 Ağustos 2008 Cumartesi

16.8.2008 Cumartesi günü İmza Kampanyamız başladı


16.8.2008 Cumartesi günü saat 11.00 İzmir Konak Meydanında, Azerbaycan Kültür Merkezi, başlattığı imza kampanyasını, tanıtmak amacıyla, basın toplantısı düzenledi.
Basının ilgi gösterdiği toplantıda, Azerbaycan Kültür Merkezinin Yönetim organlarında bulunanlar, Manisa Azerbaycan Kültür Derneği Başkanı Seyfettin Ayakyay, Iğdırlılar Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Murat Gökçek ve Yönetim kurulu üyeleri, İKSAD başkanı Çetin Gültekin, Ege Görme engelliler spor kulübü derneği başkanı İsmet Develi, İşçi Partisinden bir grup yönetici ve çok sayıda Izmir’de yaşayan Azerbaycanlı dostumuz katıldı.

Basın toplantısına katılan, dernek başkanı dostlarımız, derneklerinin de, imza kampanyasını desteklediğini ve var güçleriyle imza kampanyası süresince konuyu, komu oyuna duyurmak ve imza toplamak için çalışacaklarını söylediler.
Basın toplantıcı süreci ve sembolik olarak yapılan imza kampanyasında 500'e yakın İzmirli imza kampanyasına katıldı.
Kampanya İzmir'ün tüm semtlerinde, kazalarında ve Türkiyenin her yanında sürdürülecek

Basın toplantısında basına dağıtalın, basın bildirisinin tam metni şöyledir:

Sayın Basın Mensupları, Türkiye Kamuoyu,

Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra, Azerbaycan’ın uluslar arası anlaşmalarla tanınmış ve yüzyıllardır, Azerbaycan Türklerinin yaşadığı topraklarının bir kısmı, Tahminen Azerbaycan’ın toplam arazisinin % 20’lik kısmı, Ermenistan tarafından işgal edildi.

1.000.000’dan çok Azerbaycan Türkü, yaşadığı topraklarını terk ederek, Azerbaycan’ın diğer bölgelerinde, vagonlarda, okullarda, derme çatma evlerde çok zor koşullarda yaşamaya başladı.
Birleşmiş Milletler kararlarına rağmen, Rusya destekli Ermenistan, İşgal ettiği toprakları bu güne kadar terk etmedi.

Ermenistan yetkilileri, işgalde ısrar ederek, bölge halklarıyla düşmanlığa devam ediyor, kendi halkına yoksulluk, sıkıntı yaşatıyor.
Soykırım iddialarıyla, Türkiye ile düşmanlığı körüklüyor, bölgede sürekli savaş rüzgarları estiriyor.

Bunları yaparken, bir yandan da, göstermelik olarak, Türkiye ile dost olmak istediklerini söyleyerek, sınır kapılarının açılmasını talep ediyorlar.

İşgal ettikleri Azerbaycan topraklarında işgali devam ettirirken, Türkiye’nin soykırım yaptığı yalanlarını söylerken, dostluk mesajlarının sahteliği açıkça görülüyor.

Geçtiğimiz günlerde, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Türkiye kısmının temel atma töreni Karsta yapıldı.
Tören önceki günlerde, Kars Belediye Başkanı, Naif Alibeyoğlu, Ermenistan sınır kapısının açılması için bir imza kampanyası başlatmış, Belediye Başkanlığının verdiği güçle 50000 civarında imza toplamıştı.
Aynı talep, Ermenistan diasporasının zorlamasıyla, Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika’dan da hükümete baskı şeklinde gerçekleşmektedir.
Temel atma töreninde, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, bu girişimi Provokasyon olarak değerlendirdi ve şiddetle karşı çıktı.
Biz’de, Türkiye’de yaşayan 2.000.000’dan çok TC vatandaşı Azerbaycan Türk’ü de bu talebi ve eylemi provokasyon olarak değerlendiriyoruz ve protesto ediyoruz.
Bu tepkimizi demokratik yollardan göstermek için, derneğimiz, bu gün, “Ermenistan, işgal ettiği, Azerbaycan topraklarını terk etmedikçe, Türkiye-Ermenistan sınır kapıları açılmasın” talepli bir imza kampanyası başlatıyor.
Türkiye-Ermenistan sınır kapılarının, Ermenistan’ın işgal edilmiş toprakları terk etmeden açılması ne anlama geliyor?
· Ermenistan, savaş olmadan Azerbaycan topraklarını terk etmeyecektir.
· Savaşın tekrar başlaması durumunda, bundan, hem Azerbaycan, hem Ermenistan, hem de Türkiye büyük maddi ve manevi zarar görecektir.
· Azerbaycan ile Türkiye arasında var olan ve Bir Millet, İki Devlet sloganıyla ifade edilen dostluk ilişkileri zedelenecektir.
· Son yıllarda, Türkiye Enerji koridoru haline gelmiştir. Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarını kurtarmak için başlatacağı savaş, Enerji koridorunu büyük riske sokacaktır.
· Türkiye vatandaşı 2.000.000 dan çok Azerbaycan Türk’ünün hükümete güvenini yok edecektir.

Başka sonuçlarda ilave etmek mümkündür.
Kampanyamızı özellikle, Azerbaycan Türklerin yoğun olarak yaşadığı iller olmak üzere, tüm Türkiye’de sürdüreceğiz.
İmza kampanyamıza, imzakampanyasinadestek@gmail.com adresine ad, soyad, telefon, yaşadığı şehir, de yazarak katılına biliyor.

Yukarıda yazdığımız sebeplerle, şu sloganlarla, ve yüzbinlerce imza toplama hedefiyle, 2 ay sürdüreceğimiz imza kampanyasını bu gün burada başlatıyoruz.
· Bir Millet, İki Devlet, TEK YUMRUK OLALIM
· Karabağ Onurumuzdur.
· Ermenistan, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmedikçe, Türkiye-Ermenistan sınır kapıları AÇILMASIN.
· SAVAŞA HAYIR, Ermenistan, savaş olmadan, işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilsin.Başkan
Av. Cemal Mehmethanoğlu

Hiç yorum yok: